Білостоцька гімназія-філія
Білостоцька гімназія-філія опорного закладу загальної середньої освіти "Торчинський ліцей Торчинської селищної ради"

Турнір юних географів

Нижче представлений алфавітний список країн світу, зокрема:

  • Визнані незалежні держави:
    • 193 держави-члени ООН
    • 1 держава, яка визнана ООН, але не входить до її складу — Ватикан
    • 1 держава-спостерігач — Палестинська держава
  • Держави з невизначеним статусом:
    • 1 держава, визнана ООН, але окупована іншою державою — Західна Сахара
    • 2 держави, що не входять до ООН, але офіційно визнані багатьма державами — Тайвань, Косово
    • 6 держав, де-факто незалежних, але (майже) ніким не визнаних: Республіка Абхазія, Нагірний Карабах, Придністров'я, Північний Кіпр (визнаний тільки Туреччиною), Сомаліленд, Південна Осетія.
  • Інші території (73):
    • 4 території з особливим статусом, обумовленим в міжнародних угодах: Аландські острови, Свальбард, Гонконг і Аоминь (Макао)
    • 38 залежних територій — що мають постійне населення:
      • 3 заморських території Австралії: Кокосові острови, острів Норфолк, острів Різдва
      • 15 територій Великої Британії (3 коронні землі і 12 заморських територій): Гернсі, Джерсі, Острів Мен, Ангілья, Бермудські острови, Британські Віргінські острови, Британська територія в Індійському океані, Гібралтар, Кайманові острови, Монтсеррат, Острови Святої Єлени, Вознесіння і Тристан-да-Кунья, Південна Джорджія та Південні Сандвічеві острови, Піткерн, Острови Теркс і Кайкос, Фолклендські острови
      • 2 території Данії: Ґренландія, Фарерські острови
      • 3 заморських території Нідерландів: Аруба, Кюрасао, Сінт-Мартен
      • 3 території Нової Зеландії (2 самоврядних території у вільній асоціації і 1 залежну територію): Острови Кука, Ніуе, Токелау
      • 5 заморських володінь (неприєднаних територій) США: Американське Самоа, Американські Віргінські острови, Гуам, Північні Маріанські острови,Пуерто-Рико
      • 7 заморських територій Франції: Волліс і Футуна, Нова Каледонія, Сен-Бартелемі, Сен-Мартен, Сен-П'єр і Мікелон, Французька Полінезія, Кліппертон
    • 11 заморських територій — відповідних держав, що вважаються невід'ємною частиною, але територіально значно віддалених від основної частини держави (що зокрема відносяться до іншої частини світу):
      • 3 території Іспанії в Африці: Канарські острови і автономні міста Сеута і Мелілья
      • 2 автономних регіони Португалії: Азорські острови і острови Мадейра
      • 5 заморських департаментів Франції: Гваделупа, Мартиніка, Майотта, Реюньйон, Французька Гвіана
      • 1 віддалена територія Нідерландів, що складається з муніципалітетів Бонайре, Сінт-Естатіус, Саба
    • 20 територій, що не мають постійного населення:
      • 4 території Австралії: Австралійська антарктична територія, Острови Ашмор і Картьє, острів Херд і острови Макдональд, острови Коралового моря
      • 2 території Великої Британії: Акротирі і Декелія, Британська Антарктична Територія
      • 1 територія Нової Зеландії: Територія Росса
      • 3 теритторії Норвегії: острів Буве, Земля Королеви Мод, острів Петра I
      • 9 територій США: острів Бейкер, атол Джонстон, острів Джарвіс, острів Гауленд, риф Кінгмен, атол Мідвей, острів Навасса, острів Вейк, атол Пальміра
      • 1 територія Франції: Французькі Південні і Антарктичні території

У цей список не входять:

  • території, не контрольовані центральним урядом, але що не претендують на повну незалежність (наприклад, Аракан в М'янмі, Пунтленд і Південно-західне Сомалі в Сомалі)
  • військові і військово-морські бази, що розташовані на території інших держав.

 

 

 

Скільки країн у світі?

Щоб відповісти на це питання, потрібно спочатку уточнити: що ви вкладаєте в поняття країни і наскільки відрізняєте від поняття держави? Ці поняття близькі за змістом, але все ж таки різні. У першому випадку частіше мається на увазі певна спільнота на основі території, культури, народу. У другому - єдина влада, головним чином політична, на певній території.

Але все ще складніше: немає жодного загальновизнаного визначення цих понять, і немає регламенту, за яким держави повинні бути визнані чи ні (будь-яка політична сила завжди має противників з усіма наслідками, що випливають протиріччями і зіткненнями). На практиці все зводиться до двостороннього або багатостороннього визнання, що завжди пов'язане з особистими мотивами сторін. Наприклад, Абхазія і Південна Осетія були визнані Російською Федерацією, але не визнані більшістю країн світу. У той же час Росія досі не визнала на офіційному рівні і не встановила дипломатичні відносини з такими утвореннями, як Косово і Північний Кіпр, але є країни, які визнали їх, тісно з ними співпрацюють і заохочують. Кожен вирішує сам, виходячи з національних інтересів і можливості їх відстоювати.

У підрахунку кількості країн світу можна спиратися на ступінь суверенності держави, нехай вона також відносна. Зате за даним критерієм зі списку відразу виключаються залишилися в світі колонії і залежні території (наприклад, острови Кука і Східне Самоа).

В результаті, на сайті ООН з'явилися окремі таблиці: визнані країни світу , які і враховуються в даному підрахунку, а також країни-члени ООН , невизнані країни ,залежні території , які теж, при бажанні, можна було б враховувати.

 

 

Політична карта світу весь час змінюється – країни світу та їх столиці зазнають різних (переважно якісні) змін – з’являються нові держави, столиці переносяться, країни змінюють форму свого державного устрою, з’являються нові міждержавні союзи. У всіх тонкощах розібратися, звичайно, зможуть тільки фахівці, але мати базові уявлення про те, скільки країн у світі і які їхні основні характеристики , повинна будь-яка освічена людина.

 

Слід відразу зазначити, що важливу роль у визначенні статусу держави на міжнародній арені грає Організація Об’єднаних Націй. Тому існують такі поняття, як «визнані держави», «частково визнані» і «невизнані». Під визнанням розуміється розцінювання вже існуючими визнаними державами іншої держави як суверенної і повноправного члена міжнародних взаємин. До невизнаним державам відносяться ті країни, які проголосили себе незалежними і володіють ознаками державності, однак не отримали від країн, що входять до складу ООН, офіційного дипломатичного визнання. До частково визнаним належать країни, суверенітет яких не був визнаний ООН, але був визнаний однією або декількома країнами, що входять в ООН.

 

Звідси всі країни світу діляться на кілька груп: члени ООН (визнані незалежні держави) і країни з невизначеним статусом (частково визнані і невизнані). Крім цього, ще виділяються так звані «інші території» (території з особливим статусом і неоформленим статусом, а також заморські території). Крім цього, є деякі об’єкти, які позначаються на деяких картах як країни, однак з певних причин не можуть такими вважатися – наприклад, країна позиціонує себе як залежну від іншої суверенної території і на незалежність не претендує. Подібні випадки завжди дуже складні і вимагають професійного дослідження.

 

Отже, існує 193 незалежні держави – членів ООН. Не входить до складу ООН Ватикан, який, тим не менш, за допомогою Святого Престолу виконує в даної міжнародної організації функції спостерігача. Даний анклав прийнято вважати суверенною карликовим державою і ще його іноді називають «містом- державою».

 

Кількість країн з невизначеним статусом становить 13. У їх числі дев’ять частково визнаних держав, наприклад, Абхазія, Косово, Південна Осетія, Палестина та інші. Ще дві держави не визнані жодною країною ООН, але визнані деякими частково визнаними державами – це республіки Нагірний Карабах і Придністров’я. Нарешті, останні дві держави є фактично незалежними, проте не визнані ні країнами – членами ООН, ні частково визнаними державами: Азавад і Сомаліленд.

 

«Інші території» представлені 54 одиницями. Це чотири території, яким, згідно міжнародної домовленості, привласнений особливий статус (стосується особливостей внутрішнього політико -економічного устрою і функціонування держави, а також специфіки взаємин країни з деякими іншими державами): Аландські острови, Гонконг (Сянган), Макао (Аоминь) і Шпіцберген. 38 територій, які мають постійним населенням – різні заморські і автономні регіони, наприклад, Гренландія (автономний регіон Данії). 11 територій, які розглядаються як складові частини певних держав, проте значно віддалені від них (аж до того, що розташовуються в іншій частині світу), наприклад, Канарські острови (територія Іспанії, розташована в Африці). І, нарешті, одна територія без офіційного статусу, яка розташована в водах Королівства Великобританії, але при цьому має самоврядування, оскільки королівство на її свободу не зазіхає – Сіленд.

 

У списку не входять віртуальні держави – це країни, які проголошують свою незалежність, але, незважаючи на це, істинними ознаками державності не володіють. Наприклад, Філлетіно – містечко в Італії, мер якого оголосив про незалежність в знак протесту проти проведеної державою економічної політики. Багато джерел схильні розглядати і Сіленд як віртуальну державу. Не вважаються державами та територіями, які не мають постійного населення і не претендують на суверенітет.

 

 

 

В світі нараховується 195 незалежних держав; 9 держав з невизначеним статусом; 38 залежних територій; 3 території з особливим статусом, обумовленим в міжнародних угодах; 16 територій, що не мають постійного населення; 22 території держав, що вважаються їх невід’ємною частиною, але відносяться до іншої частини світу; 2 території, що оспорюються кількома державами.

НЕЗАЛЕЖНІ ДЕРЖАВИ (195):

– 193 держави-члени ООН;

– 1 держава, яка визнана ООН, але не входить до її складу: Ватикан;

– 1 держава-спостерігач: Палестинська Держава.

ДЕРЖАВИ З НЕВИЗНАЧЕНИМ СТАТУСОМ (9):

– 1 держава, визнана ООН, але окупована іншою державою: Західна Сахара;

– 2 держави, що не входять до ООН, але офіційно визнані багатьма державами: Косово, Тайвань;

– 6 держав, де-факто незалежних, але (майже) ніким не визнаних: Нагірний Карабах, Південна Осетія, Північний Кіпр (визнаний тільки Туреччиною), Придністров’я, Республіка Абхазія, Сомаліленд.

ІНШІ ТЕРИТОРІЇ (81):

– 3 території з особливим статусом, обумовленим в міжнародних угодах: Гонконг, Макао, Свальбард;

– 38 залежних територій — що мають постійне населення:

– 3 заморських території Австралії: Кокосові Острови, Острів Норфолк, Острів Різдва;

– 15 територій Великої Британії (3 коронні землі і 12 заморських територій): Ангілья, Бермудські Острови, Британська Територія в Індійському Океані, Британські Віргінські Острови, Гернсі, Гібралтар, Джерсі, Кайманові Острови, Монтсеррат, Острів Мен, Острови Піткерн, Острови Святої Єлени, Вознесіння і Трістан-да-Кунья, Острови Теркс і Кайкос, Південна Джорджія і Південні Сандвічеві Острови, Фолклендські (Мальвінські) Острови;

– 2 території Данії: Гренландія, Фарерські Острови;

– 3 заморських території Нідерландів: Аруба, Кюрасао, Сінт-Мартен;

– 3 території Нової Зеландії (2 самоврядних території у вільній асоціації і 1 залежна територія): Ніуе, Острови Кука, Токелау;

– 5 заморських володінь (неприєднаних територій) США: Американське Самоа, Американські Віргінські Острови, Гуам, Північні Маріанські Острови, Пуерто-Рико;

– 7 заморських територій Франції: Волліс і Футуна, Кліппертон, Нова Каледонія, Сен-Бартельмі, Сен-Мартен, Сен-П’єр і Мікелон, Французька Полінезія.

– 22 території держав, що вважаються їх невід’ємною частиною, але відносяться до іншої частини світу:

– 4 території Іспанії в Африці: Канарські Острови, Мелілья, Сеута, Суверенні Території Іспанії;

– 1 територія Португалії в Африці: Мадейра;

– 2 території Франції в Африці: Майотта, Реюньйон;

– 2 території Італії в Африці: Пантеллерія, Пелагські Острови;

– 1 територія Ємену в Африці: Сокотра;

– 1 територія США в Океанії: Гавайські Острови;

– 1 територія Індонезії в Океанії: Західна Нова Гвінея;

– 1 територія Чилі в Океанії: Острів Пасхи;

– 1 територія Франції в Південній Америці: Французька Гвіана;

– 2 території Франції в Північній Америці: Гваделупа, Мартиніка;

– 3 території Нідерландів в Північній Америці: Бонайре, Саба, Сінт-Естатіус;

– 1 територія Колумбії в Північній Америці: Сан-Андрес і Провіденсія;

– 2 території Венесуели в Північній Америці: Нуева-Еспарта, Федеральні Володіння Венесуели;

– 16 територій, що не мають постійного населення:

– 3 території Австралії: Острів Херд і Острови Макдональд, Острови Ашмор і Картьє, Острови Коралового Моря;

– 1 територія Великої Британії: Акротирі і Декелія;

– 2 території Норвегії: Острів Буве, Ян-Маєн;

– 9 територій США: Атол Джонстон, Атол Мідвей, Атол Пальміра, Острів Бейкер, Острів Вейк, Острів Гауленд, Острів Джарвіс, Острів Навасса, Риф Кінгмен;

– 1 територія Франції: Французькі Південні і Антарктичні Території.

– 2 території, що оспорюються кількома державами: Парасельські Острови, Острови Спратлі.

 

Категорія: Географія | Додав: kharakternyk1989 (03.11.2018)
Переглядів: 314 | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
Ім`я *:
Email *:
Код *: